Excimer Lazer

  Excimer Lazer Ankara

  excimer lazer ankaraTeknoloji her geçen gün hayatımızdaki etkisini daha da arttırıyor ve excimer lazer cerrahisi sağlığımıza çok daha kolay bir şekilde kavuşmamızı sağlıyor.
  Vücudumuzdaki en küçük bir parçanın bile kendine has bir sürü geniş görevi ve faydası varken göz gibi 5 duyu organımızın en önemli parçasına oldukça dikkatli ve iyi bakmalıyız. Tabi teknolojinin gelişmesi tıp dünyasında devrim niteliğinde birçok yeniliğe sebep olmuştur ancak bunun yanında kişilerin yanlış televizyon ve telefon kullanımı özellikle göz bozulmalarının artmasına sebep olmuştur.

  Günlük hayatımızda gözlük eğer kozmetik amaçlı değil de göz bozukluğu nedeniyle mecburiyet halini almışsa bir çok kişide kullanılması gereken ve hayatı zorlaştıran problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir çok kişi miyop hipermetrop yada birlikte olan astimat kırma kusurlarımız nedeniyle gözlük ve veya kontakt lens kullanmak zorunda kalıyor. Peki kişinin göz sağlığı lens kullanmaya elverişli değilse yada gözlük veya lens kullanmak istemezse ve bunun kalıcı bir çözümü için bize başvuruyorsa işte o zaman devreye Excimer Laser Teknolojisi girecek ve başta da bahsettiğimiz gibi daha sağlıklı görme olanağı yakalanabilmesi için hastalara yardımcı olacaktır.

  Bizler de Op. Dr. Seda Mütevelli tarafından gerçekleştirilen bu operasyonu sizlere daha detaylı anlatıp verdiğimiz hizmetin aşamaları, avantajları ve sonrası hakkında bilgilendirmeyi amaçlamaktayız. Excimer lazer tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz her sorunun yanıtını yazımızda bulacak ve tedavi süreci hakkında tam bilgiye sahip olacaksınız.

  Excimer Lazer Tedavisi Nedir?

  Genel olarak bir ışık kaynağı olan lazerin oluşumu ışığı oluşturmakta görevli olan dalga boylarının sadece bir tanesi ele alınıp daha da güçlendirilmesiyle elde edilmektedir. Ortaya çıkan lazer dalgalarının şiddeti arttırılarak çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Excimer lazer ameliyatı da bu şekilde gözle görülmeyen mor ötesi ışıklarla gerçekleştirilmektedir. Excimer Lazer miyop, hipermotrop ve astigmat gibi kırma kusurlarının düzeltilmesinde dünyada en fazla uygulanan yöntemdir. Temel prensibi, gelişmiş bir bilgisayar programına bağlı kalarak ,mikron düzeyinde hassasiyetle gerekli pals sayısını hesaplayıp korneayı yeniden şekillendirerek veya restrükte dönüştürerek o kişiye ait kırma kusurunu düzelmektir.Lazer, en ufak göz hareketini takip edebilen ve hatasız doğruluğu koruyabilen özel bir izleme sistemi ( Eye Tracker) içermektedir.

  Excimer lazer korneal dokuların moleküler bağlarını soğuk bir şekilde buharlaştırarak parçalayabilen ultraviyole bir lazerdir, bu nedenle ısı oluşmaz. Üretilen ışınlar soğuk olduğu için excimer lazer altta yatan doku üzerinde önemli bir hasara neden olmaz. Kendi içinde Eye Tracker ( göz izleme modülü ) denen sistem mevcuttur. Bu hasta gözünü oynatsa dahi laser ışınlarını kontrol edip doğru yere atış yapılmasnı sağlayan bir sistem içerir. Tedavinin basamakları bilgisayar eşliğinde planlanıp ve uygun lazer ışını yönlendirmesiyle korneanın eğriliğini yeniden şekillendirilir ve böylece ışık ışınları net, berrak görüş için retina üzerine doğru olarak odaklanarak refraksiyon bozukluğu düzeltilmektedir.

  Excimer lazer nedir sorusunun cevabı yukarıda açık bir şekilde verilirken kırılma kusuru olarak adlandırılan ve lens ya da gözlük kullanılması gereken göz kusurlarında bu şekil bir tedaviye başvurulmaktadır. Tam olarak geçmişi 20 yıla dayanan yöntem teknolojinin çok daha fazla gelişmesiyle bugün oldukça bilindik ve uygulanmasından korkulmayan bir tedavi yöntemi haline gelmiş durumdadır. Bizler de hastanemizde excimer lazer yöntemini başarılı şekilde uygulamaktayız. Excimer lazer Ankara içerisinde en mükemmel şekilde göz hastanemizde gerçekleştirilirken sonrasında da sizi asla yalnız bırakmayarak iyileşme sürecinizi de dikkatli şekilde takip ettiğimiz cerrahi bir operasyondur. Diğer tüm şehirlerde olduğu gibi Ankara’da da oldukça tercih edilen yöntem çoğu kişinin lens ve gözlükten kurtulup sağlıklı görme açılarına kavuşmasını sağlamaktadır. Bu sebeple hastanemizde bu yöntemi tüm bilgileri alıp araştırarak rahatlıkla gerçekleştirebileceksiniz.

  Kimlere Excimer Lazer Tedavisi Uygulanır?

  • 18 yaşını doldurmuş olanlar,
  • Son 1 yılda göz derecesi 0.50 dereceden fazla değişmemiş olanlar, Excimer laser numara artışı durmuş olan gözlerde etkilidir. Excimer laserin numara artışını durdurucu etkisi yoktur. Aslında laser sonrası numara artışı düzeyi, kişi ameliyat olmadığında da gözlük derecelerindeki değişiklik düzeyi kadardır.
  • Kornea kalınlığı yeterli kalınlıkta ve dokusu sağlam olanlar, Kornea kalınlığı yapılacak düzeltme için yeterli olmalıdır. (burada tamamen kişiye özel bir değerlendirme yapılır) Örnek verecek olursak , hastanın kırma kusuru 9 dioptri miyopisi olur ama korneası kalındır ve laser yapılabilir yada astimat laser ile düzeltilebilir mi ..evet kornea buna uygunsa düzeltilebilir. 2 dioptri olup da korneası ince olduğu için lasere uygun olmayan hastalar da vardır.
  • Yapılan ayrıntılı oftalmolojik muayene sonucunda gözünde laser yapılmayı engelleyecek bir hastalığı bulunmayan kişiler. (Hamile ya da ilk 6 aya kadar bebek emziren kadınlar, keratokonus hastaları, Göz tansiyon, üveit, ileri derecede kuru göz vb. göz hastalıkları olanlar, Retina tabakasında dekolman riski olan ve retina ameliyatı geçirmiş olanlara laser uygulamaz.)

  Excimer laserin kimlere uygulanabileceği ve be tür bir cerrahi yöntem ile yapılacağı deneyimli cerrahınız tarafından size ayrıntılı anlatılacaktır.

  Excimer Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Cerrahi yöntem olarak PRK -LASEK ve Wavefront -Femtosaniye İ-LASİK gibi yöntemler mevcuttur.

  PRK – LASEK

  Excimer laser ile kırılma kusurları tedavisinde lasik, (kornea’dan fleb kaldırılarak uygulanan yöntem) tüm dünyada standart tedavi olarak uygulanmaktadır.Ancak her hastanın kornea yapısı bu tedavi için uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda yüzeysel tedaviler tercih edilmelidir.Göz, PRK – LASEK cerrahisinde sadece damla ile uyuşturulur. Operasyon esnasında hasta ağrı duymaz. Lasek, gözdeki epitel dokunun alkol yardımı ile kaldırılması prensibine dayanır. Lazer uygulandıktan sonra epitel yerine geri yayılır. Bu iki yüzey yönteminde güvenli sonuçlar alınmakla birlikte, hastalarda 2 -3 gün süresince yanma, batma, sulanma olabilmektedir. Gözün iyileşme dönemini rahat geçirmeniz için operasyon sonrası takılan kontakt lens 5. gün biz cerrahlarınız tarafından alınacaktır. Ortalama 1 hafta-10 gün içinde görme netleşmektedir.Uygun yöntem seçilerek yapıldığında uzun dönem sonuçları İ-lasik ile aynı olan bu tedavilerde en büyük dezavantajı iyileşme süresinin bir miktar uzun olmasıdır.

  Wavefront -Femtosaniye İ-LASİK

  Bu oprasyon iki temel aşamadan oluşur.

  1. Korneal Fleb Oluşturma

  Excimer laser ile göz kırma kusurları tedavisinde tüm dünyada standart tedavi olarak uygulanan bu yöntemde en önemli aşama korneanın üst kısmından fleb adı verilen bir kapakçık oluşturulmasıdır. Fleb oluşturulması için son yıllarda femtosaniye laser teknolojisi ( bıçaksız laser ) kullanılmaya başlanmıştır. Femtosaniye laser doku içinde istenilen derinlikte, genişlikte ve şekilde kesi oluşturabilen bir cihazdır. Femtosaniye laser bu amaçla geliştirilen en hızlı ve güvenli teknolojidir.

  • Femtosaniye laser teknolojisi ( bıçaksız laser ) sayesinde daha önce kullanılan mikrokeratom sistemlerinde görülebilen komplikasyonlar neredeyse ortadan kalkmıştır.
  • Femtosaniye laserle kişinin kırılma kusuruna özel flebler oluşturulabilir.
  • Femtosaniye laser fleblerinde kornea biomekaniği daha iyi korunmaktadır.
  • İstenilen kalınlıkta fleb kaldırabildiğinden özellikle kornea kalınlığı sınır değerlerde olan hastalarda Lasik uygulanabilmektedir.
  • Fleb ara yüzeyi daha pürüzsüz olduğundan Laser tedavisi sonrasında daha az aberasyon (Işık sapması) gelişmektedir.
  • Femtosaniye ile yapılan fleblerde özellikle ileri yaştaki hastalarda gözlenen göz kuruluğu gelişmesi riski daha azdır.
  • Femtosaniye laser sistemleri ile fleb oluşturmanın yanısıra korneal implantlar takılabilmekte, keratoplasti (kornea nakli) ve astigmatik keratotomi işlemleri yapılabilmektedir.

  2. Korneanın tetkik sonuçlarına göre laser atışlarıyla yeniden şekillendirilmesi

  Sonraki basamakta fleb yatağına laser atışları gönderilerek gözdeki kırma kusurunu giderecek şekilde korneaya yeniden şekil verilmesidir.Burada önemli olan kişinin kendine özgü göz haritasına göre laser atış sisteminin belirlenmesidir. Gelişmiş wave front cihazları , gözden çok hassas bir şekilde her göze özgü detaylı ölçümleri ve sapmaları alarak bunları analız eder ve direkt eximer laser cihazına gönderir. Wavefront analizatöründen gelen bilgiler eximer laser cihazının tüm laser akışını kontrol eder. Böylece bu kişiye özgü laser atışları sayesinde ameliyat sonrası hastanın gözünde yansımalar sıfıra inmekte , gece görüşü çok daha net ve kartal gözü gibi keskin bir görüş elde edilmektedir.

  Excimer Lazer Göz Ameliyatı Avantajları Nedir?

  Belirli aşamalarla gerçekleşen lazer ameliyatı, kırma sorunlarını düzeltmek ve cerrahi olarak çözüm aramak adına geliştirilmiş bir yöntem olarak tıp dünyasına giriş yapmıştır. Uzun yıllardır uygulanan bu yöntem önce yurtdışı sonrasında ise ülkemizde sıkça başvurulan yöntemler arasına giriş yapmış ve yıllardır da bu şekilde devam etmektedir. Bizlerde excimer lazerin yurdumuzdaki çeşitli bölgelerden ve yurtdışından tedavi için Ankaraya gelen hastalar tarafından oldukça tercih edildiği için Op. Dr. Seda Mütevelli yönetmeliğinde oluşturulmuş bir ekiple ameliyatı uygulanması gereken ve belli kriterleri taşıyan hastalarımıza başarı ile uygulamaktayız.

  Ameliyatın avantajlarına gelecek olursak da hipermetrop, miyop, presbiyopi ve astigmatizma gibi göz kusurlarını düzelterek sorunu en minimum seviyeye indirmektedir. Bunun sonucunda kişiler lens ve gözlüklerinden kurtulup çok daha özgür bir yaşantı sürmeye devam etmektedirler. Ayrıca ameliyat oldukça teknolojik ekipmanlar altında ve lazer varlığında gerçekleştiği için herhangi bir kanama riski, gözde kayıp, diğer enfeksiyonel sorunlar gözlenmemektedir.

  Ameliyattan sonra ise hiçbir aksi durumun oluşmaması adına çeşitli damlalar, göz muayeneleri ile doktorumuz tarafından sürekli kontrol altında tutulacaktır. Bu aşamalardan sonra doktorun yönergelerini evde düzgün bir şekilde uyguladığınız suretle hiçbir aksilik yaşamadan süreci başarılı şekilde tamamlamış olacaksınız. Göz kusurlarınızdan kurtulup geleceğe daha umutla bakarken bizler sürekli sizin göz sağlığınızı düşünen hekimler olarak merkezimizde sizler için çalışmalarımızı devam ettireceğiz.

  Excimer Lazer Göz Tedavisi Nerede Yapılır?

  Excimer lazer tedavisi Ankara içerisinde yer alan birçok hastane, klinik ve göz hastanesinde yapılabilmektedir. Bu ameliyat yöntemi ülkemizde diğer ülkelerde olduğu gibi oldukça sık uygulanırken göz hastanelerimizde de titizlikle tedavi yürütülüp sonrasında gelişmeler ve iyileşmeler kontrol edilmektedir. Çünkü insan vücudunda oldukça önemli bir organ olan ve dikkatsizlikler sonucu yâda genetik faktörlerle işlevini tam olarak yerine getiremeyen gözlerde uygulanan ameliyat teknikleri oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple de yaptıracağınız ameliyat için mutlaka güvenilir, işinin ehli ve steril ortamda çalışılan hastane veya klinikler tercih etmelisiniz. Aksi taktirde çeşitli komplikasyonlar her ne kadar teknolojiden faydalanılarak yapılan bir ameliyat olsa bile kaçınılmaz olabilmektedir.

  Refraktif Cerrahi Sık Sorulan Sorular Nelerdir?

  Laser tedavisi sırasında ve sonrasında ağrı oluşur mu?

  Laser tedavileri uyuşturucu özelliğe sahip göz damlaları yardımıyla yapılırlar. Ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Zaten işlem, göz başına ortalama 5 dakika gibi çok kısa bir zamanda gerçekleştiğinden hastalarımızın çoğu ne olduğunu anlamadan operasyon bitmiş oluyor. Ameliyat sonrası intralasik tedavisinde rahatsızlık hissi (batma, yanma, sulanma, bulanık görme) yaklaşık 4 saat sürer. Bir başka deyişle hastalar bir gün sonra uyandıklarında rahatlıkla günlük aktivitelerini yerine getirebilirler. PRK- LASEK uygulanan hastalarda 2 -3 gün süresince yanma, batma, sulanma olabilmektedir. Gözün iyileşme dönemini rahat geçirmeniz için operasyon sonrası takılan kontakt lens 5. gün biz cerrahlarınız tarafından alınacaktır. Ortalama 1 hafta-10 gün içinde görme netleşmektedir.

  Laser tedavisi öncesi dikkat edilmesi gerekenler?

  Sert kontakt lens kullanan hastalarımızın 2 hafta, yumuşak kontakt lens kullananların ise 1 hafta önceden lens kullanımını bırakması tercih etmekteyiz, yinede gözün lasere uygunluğunu ve kontakt lensin buna olumsuz bir durum oluşturup oluşturmadığı kornea topografi haritasıyla rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Ameliyat günü rahat kıyafetler giyilmesi, makyaj yapılmaması, hatta parfüm kullanılmaması önerilir.

  Laser tedavisi güvenli midir?

  Excimer laser tedavisi yaklaşık 30 yıldır tüm dünyada uygulanmaktadır. Bu süreçte bu tedaviyi bırakmamızı gerektirecek kadar ciddi komplikasyonlarla karşılaşılmamıştır. Özellikle son dönemlerde gelişen tetkik cihazlarının yardımıyla, uygun hasta seçimi yapılıp uygun tedavi uygulanırsa sonuçlar son derece tatminkârdır.

  Göz değerlerim düşük, lazer olabilir miyim?

  Gözlük ihtiyacı hisseden ve gözlük kullanmak istemeyen her numaraya, göz yapısı uygunsa lazer yapılabilir.

  Astigmat göz bozukluğunuda eximer laser düzeltebilir mi?

  Lazer tedavisi, miyop ve hipermetrop ile birlikte astigmatı da ortadan kaldırmak için uygun vakalarda rahatlıkla yapılabilir ve memnun edici sonuçlar alınır.

  Laser tedavisi sonrası yapılması gerekenlernelerdir?

  Tedaviden hemen sonra hastalarımızı rahatlatmak amacıyla antibiyotik, steroid ve göz yaşı içeren 3 göz damlası verilir ve saat başı kullanmaları istenir. Sunni göz yaşı damlanız ortalama 2 ay kullanmamız gerekirken diğer iki damlanız yaklaşık 3 haftada kesilir..

  2 hafta boyunca denize, havuza girilmemesi, göz makyajı yapılmaması ve gözün ovuşturulmaması önemlidir

  Laser tedavisi sonrası numaranın geri gelmesi mümkün mü?

  Düzeltilen numaranın tamamının geri gelmesi söz konusu değildir. Ancak 100 hastadan 3’inde gözlük kullanmayı gerektirecek numaralar kalabilir. İlk operasyondan en az 6 ay sonra yapılan kontrolde gözünüzde numara kaldığı tespit edilirse, tüm muayene ve tetkikler tekrarlanır. Bu durumda aynı bölgeden tekrar yeni bir fleb oluşturmaya gerek kalmadan ilave laser yapmak mümkündür. Uygun vakalarda tedavinin bu şekilde tekrarlanmasında hiçbir sakınca yoktur.

  Laser tedavisinin yapılması, ileride yapılabilecek katarakt ameliyatına engel mi?

  Katarakt operasyonu öncesi, kaç numara göz içi merceği takılacağını hesaplamak için biyometri denilen bir ölçüm yapılır. Biyometride korneanın kırıcılık endeksi, bir parametre olarak kullanılır. Excimer laser tedavisi kornea kurvaturunu kalıcı olarak değiştirdiğinden bir dönem göz içi mercek hesaplamalarında zorluklar yaşandı. Ancak son 2-3 yıldır geliştirilen yeni formüllerle bu sorun artık yaşanmamaktadır.

  Laser operasyonu günlük yaşantımızı nasıl etkileyecektir?

  İntralasik işlemi sonrası 4 saat batmanın ve bulanık görmenin ardından , Lasek işlemi sonrası 2-3 gün batma ve bulanık görmenin ardından ardından rahat edeceğiniz duruma geleceksiniz. İntralasik ameliyatlarında genelde ertesi gün bile bilgisayara ,telefona ,tv ye bakabilirsiniz. İlk günler ışık hassasiyeti olabileceğinden güneş gözlüğü kullanmanızı öneririz. İlaçlarınızı doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde düzenli kullanmanız ameliyatın kendisi kadar önemlidir. Havuz , deniz, kaplıca, spa gibi faliyetleri 2 hafta boyunca erteleriz ama yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, aerobik yapmak gibi tüm spor ve sosyal faaliyetlerinizi yapabilirsiniz. Uçağa binebilirsiniz. Birinci aydan sonra arzu ederseniz, kozmetik amaçlı renkli lensleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Excimer Lazer Tedavisinde Acı Duyulur Mu?

  Son yıllarda oldukça tercih edilen bir yöntem olan Excimer Lazer Tedavisi diğer adıyla Lasik hastalar tarafından çok sorulan sorulara maruz kalan bir yöntemdir. Yazımızın başından beri sizlere bu yöntemi tanıtırken en çok sorulanlardan biri olan ameliyat ağrılı mı geçer sorusuna ise ameliyatın tamamen ağrısız ve oldukça kısa sürede yapıldığı cevabını verebiliriz. Excimer Lazer Tedavisi farklı tekniklerle gerçekleştirilebileceği için bazılarında hastalığınızın durumuna bağlı olarak bıçaksız kesi işlemi ( femtosaniye )uygulanabilmektedir. Ancak bu işlemde bile çok az bir gerilme durumu yaşanır ve kısa sürede geçer. Damla anestezi uygulanarak yapılan bu yöntem sonrasında da yöntem sırasında olduğu gibi herhangi bir ağrı durumu ile karşılaşmazsınız.

  Excimer Lazer Tedavisi Fiyatları Ne Kadardır?

  Excimer Lazer fiyatı hakkında kesin bir bilgi vermek doğru olmayacak olup en net bilgiyi göz hastanemizden veya tedavi olduğunuz kliniklerden olabilirsiniz. Çünkü Excimer Lazer göz ameliyatı fiyatı gözünüzdeki hasara, uygulanacak tedaviye ve göz numaranıza göre bir takım değişiklikler gösterip doktorunuzun tetkikleri sonucunda kararlaştırılacaktır. Excimer Lazer fiyatları Ankara çevresinde en net şekilde doktorlarınızdan öğrenilmelidir ve göz yapınıza uygun tedavi profesyonel şekilde belirlenmelidir. Bizlerse göz hastanemizde yıllardır uyguladığımız ameliyatı Excimer Lazer Tedavisi fiyatları, tedavinin işleyiş süreci, size faydaları ve yapmanız gerekenler olarak toplu şekilde anlatıp bilinçli bir şekilde sürece başlamanızı sağlayacağız.

  Son olarak excimer laser operasonu düşünen kişilere ne söylemek istersiniz?

  Bir milyondan fazla insan, dünya çapındaki imkânlarda excimer lazerle görüşlerini başarılı bir şekilde geliştirdi. Ancak yine büyük bir hasta grubunada “gözünüz excimer laser için uygun değil , ameliyat olmazsınız” denildi. Özellikle son yıllarda laser olacak hasta grubunun titizlikle seçilmesi ve dikkatli muayeneler sonucunda işlemle ilgili hasta memnuniyeti çok yüksektir: Yapılan çalışmalarda eximer laser prosedürü olan tüm hastaların% 95’inden fazlası, onu arkadaşlarına, arkadaşlarına ve akrabalarına hevesle tavsiye ettiklerini bildirmiştir.
  Eğer gözlük kullanmak istemiyorsanız ve gözünüzün laser uygun olan şanslı hasta grubundaysanız , gözlüksüz kaliteli bir görüşü içeren yaşam sizi bekliyor demektir.

  İŞTE BU YÜZDEN….NASIL GÖRDÜĞÜNÜZÜ DEĞİŞTİRİN. .. NASIL DEĞİŞTİGİNİZİ GÖRÜN “