Lazerle Katarakt Cerrahisi

Lazerle Katarakt Cerrahisi Ankara

lazerle katarakt ameliyatı ankaraDiğer iç organlarımız gibi hayati öneme sahip olan gözlerimizin sağlıklı olarak görevlerini yerine getirmesi yaşam kalitemiz açısından çok önem arz ediyor. Gözlerde yaşanan en ufak bir toz kaçması bile bir iş gücü kaybı iken katarakt gibi önemli göz hastalıkları kaliteli bir yaşam geçirmek adına mutlaka tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardandır. Katarakt nedenleri ve oluşum aşamalarına bakıldığında birçok etken bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Katarak tedavisi de başlanırken bu rahatsızlığın temel nedeni araştırılarak tedavi yöntemi seçilir. Sizleri bilgilendirmek amacıyla hazırladığımız bu yazıda Katarakt cerrahisinin gelişimini, katarak cerrahisi sonrası katarakt oluşumunu ve katarak ameliyatı fiyatı 2018 gibi katarakt hakkında en çok merak ettiklerinizi bulabileceksiniz.

Katarakt Nedir? Nasıl Teşhis Edilir?

Katarakt olarak tabir edilen göz rahatsızlığının temelinde göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi yer alır. Cam gibi saydam bir formu olan göz merceğinin buzlu yani bulanık olarak görmeyle sonuçlanmasına katarakt denir. Halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinen katarakt ilaçla ya da diyetle geçebilecek bir rahatsızlık değildir. Yaşa bağlı olarak da gelişen katarakt tedavisi için ilk olarak detaylı bir göz muayenesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bebeklerde de sıklıkla görülebilen katarakt beyazlık ve şaşılık şikayeti ile tanınmaktadır. Biomikroskopik muayene ile konulacak tanıda katarakt oluşumu veya gelişimi tespit edilirse tek tedavi yöntemi ameliyattır.

Katarakt yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyebilen hastalıklardan biridir. Görme bozukluğuna yol açan katarakt sebebiyle her yıl binlerce trafik ve iş kazası geçirilmektedir. Bulanık görmenin neden olduğu kazalarda ise ölüm oranları bir hayli yüksektir. Bundan dolayı yaşamınızı daha kaliteli geçirmek ve kazaları engellemek adına katarakt tedavisine bir an önce başlamalı ve kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmalısınız.

Kataraktın Belirtileri

 • Görmede yavaş yavaş azalma
 • Işığa hassasiyet ve kamaşma
 • Çift görme
 • Okuma zorluğu
 • Sonradan miyopi ortaya çıkması
 • Renklerin sararması ve soluklaşması

Katarakt Nedenleri Nelerdir?

 1. Diyabet gibi bir takım rahatsızlıklarla ortaya çıkabilen katarakt nedeni farklı faktörlere bağlı bir hastalıktır. Sıklıkla %90’ı 60 yaş ve üzeri kişilerde görülebilen kataraktın çeşidi senil katarakt olarak bilinir. Yaşlılık kataraktı olarak da anılan senil katarakt yaşlanmaya bağlı olarak gözdeki sinirlerin ve merceğin saydamlığını kaybetmesi ve bulanıklaşmasıyla ilgilidir.
 2. Diyabet gibi çeşitli rahatsızlıkların haricinde genetik faktörlerde katarakt oluşumunda etkin rol oynar. Doğuştan gelen bu kataraktlarda erken teşhis önemlidir ve ilerlemeden müdahale edilebilir.
 3. Sonradan oluşan kataraktın en önemli nedenlerinden birisi de göze gelen darbelerdir. Yanı kazayla oluşabilen kataraktlarda göz merceği bulanıklaşır ve görme problemi başlar. Buna travmatik katarakt ismi verilmektedir.
 4. Katarakt oluşumunu direkt etkileyen bir faktörde ilaç kullanımıdır. Kortizon gibi damarları ve sinirleri etkileyen ilaçlar göz merceğini bulanıklaştırabilir ve beyazlatabilir.

Katarakt nedeni ne olursa olsun mutlaka müdahale edilmesi gereken göz rahatsızlıklarındandır. Görme kaybının getireceği istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmamak adına katarakt cerrahisi ile kısa sürede göz sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz.

katarakt belirtileri

Katarakt Cerrahisi Nedir?

Göz merceğimizdeki lensin kesifleşmesiyle yaşadığımız katarakt problemi görme azalmasına ve görme kaybına neden olabilir. Tedavisi olan bir hastalık olarak bilinen kataraktın tedavisi ancak ve ancak cerrahi müdahale ile mümkündür. Katarakt tedavisi için birçok cerrahi yöntem bulunsa da en sık kullanılan yöntem iki tanedir. Ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu ve fakoemulsifikasyonu olarak iki farklı tedaviyle kataraktlardan kurtulmak mümkün. Katarakt tedavisi Ankara ilinde Op. Dr. Seda Mütevelli tarafından yapılmakta olan bir tedavidir. Bebeklerden yaşlılara kadar farklı yaş gruplarında ortaya çıkan kataraktın tedavi edilmesi için tüm yöntemler kliniğimizde bulunmaktadır.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Kataraktı olan bireyler yaşam kalitesinin düştüğünden ve birçok kazayla karşı karşıya geldiği şikâyetiyle bizlere başvuruyor. Gazete okuyamama, karşıdan gelen aracı net görememe, gözlüğe rağmen gözde bulanıklaşma şikâyetleri olan hastalarımız net görebilmek için katarakt ameliyatına karar vermektedir. İlk başladığı anda fark edilen kataraktlarda hemen iyileşme ve başarı oranı çok yüksektir. Ancak üstünden yıllar geçen ve geciktirilen kataraktlarda sertleşme görülmekte ve ameliyat süresini arttırmaktadır. Komplikasyonlara da neden olabilen geciktirilmiş katarakt mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılması gereken bir ameliyattır.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rutin olarak günümüzde başarıyla sonuçlar aldığımız katarakt cerrahisi tekniğinin adı Fakoemülsifikasyon olarak bilinmektedir. Gözlerde bulanıklaşmaya yol açan katarakt tedavisinde fakoemülsifikasyon uygulaması son derece kolay olup 15-20 dakika vaktinizi almaktadır.

Fakoemülsifikasyon tekniğinde bulanıklaşan mercek ultrasonik titreşimlerle küçük parçalara ayrılır ve eş zamanlı olarak emilir. Diğer aşamada ise merceğin çevresindeki zarın içine girilerek göz içi lensi yerleştirilir. 2-3 mm arasında değişen kesiden girilip ameliyat yapıldığı için dikiş vs. de yoktur. Son derece başarılı olan fakoemülsifikasyon katarakt ameliyatında ortalama 15-20 dakika ameliyatta kalacak ve bir ömür boyu net görmeye yeniden kavuşacaksınız.

Bebeler ve çocuklar haricinde fakoemülsifikasyon lokal anestezi altında yapılır. Enjeksiyon ya da damla anestezi olarak tercih edebileceğiniz fakoemülsifikasyon katarakt ameliyatında başarı oranı oldukça yüksektir.

Göz içi lensi : Katarakt ameliyatında saydamlığını kaybeden doğal merceğin çıkarılarak yerine hastanın görüşünü düzeltecek yapay mercek yerleştirilir. Bu yapay merceğe göz içi lensi denir.

Multifokal Göz İçi Lensin

Göz İçi Lensleri

Standart (tek odaklı) lensler

Bu lensler çok uzun zamandan beri katarakt hastaları tarafından tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Yakın döneme kadar katarakt hastaları için bulunabilen tek seçenekti.

Sadece uzak görmeyi düzelttiği için, bu lensler tercih ediliyorsa yakın mesafe için (30-40 santimetre) ve veya gözdeki astigmat nedeiyle uzak mesafe için gözlük kullanmak gerekecektir.

Akıllı lensler

Astigmat düzelten (torik) lensler: tasarım olarak tek odaklı standart lensler gibidir, ancak odaklanmayı sağlayan bölümü astigmatı da düzeltir. Astigmat kornea dokusunda farklı yönlerde farklı kırma gücünün olması nedeniyle oluşur. Bu lensler genellikle ameliyat sonrası görmeyi etkileyecek düzeyde astigmatı olacak hastalarda tercih edilmelidir.

Çok odaklı (multifokal – trifokal) lensler: Kitap okumak, televizyon izlemek veya bilgisayar başında çalışmak gibi günlük aktivitelerimizi yerine getirirken gözlerimiz sık sık yakın, orta ya da çok uzakta bulunan değişik objelere odaklanır. Görüş açımızı çabuk ve kolayca değiştirebilme yeteneğine akomodasyon (uyum) adı verilmektedir. Ne yazık ki yaşlandıkça bu yetimizi kaybetmeye başlar ve aşamalı olarak okuma gözlüklerine daha bağımlı hale geliriz.

Bu lensler hastanın gözlüklere ya da kontakt lenslere bağımlılığını ortadan kaldıran çok önemli bir gelişmedir. Her iki gözde aynı anda uzak yakın ve orta mesafeyi görmeyi sağlar ve iki gözün de uzak ve yakın için birlikte çalışmasını mümkün kılar.

Cerrahi tekniği standart katarakt ameliyatı ile aynıdır. Bu lensler özel üretim teknolojisi ve üstün optik tasarımı ile hasta memnuniyetini artırmaktadır. Yeni jenerasyon materyale sahip multifokal göz içi lensler hastanın yaşam kalitesini yükselterek, günlük hayatta gözlük takmanın yarattığı sıkıntıları ortadan kaldırır.

Kataraktı olmayan ama yakın ya da hem uzak hem yakın mesafede görme sorunu nedeniyle gözlük kullanan kişilerde de bu lensler bir tedavi seçeneği (şeffaf lens ameliyatı) olabilmektedir.

Multifokal Göz İçi Lensin Avantajları

 • Gözlüksüz yakın, orta ve uzak mesafeyi görme keyfi.
 • Hem gece hem gündüz mükemmel görüş kalitesi.
 • Renklerin daha net ve gerçek görünümü.

Katarakt Cerrahisi Sonrası Katarakt Yeniden Oluşur mu?

Katarakt şikâyeti ile olduğunuz katarakt ameliyatı sonrasında tekrar kataraktın yeniden oluşması söz konusu olmaz. “Gözümde yeniden katarakt oluştu” gibi şikâyetleriniz başka bir nedene bağlı olarak gelişen rahatsızlıklardır. Göz merceğinin kapsül kısmını kalınlaştırarak görmede problem yaratmasıyla ortaya çıkan bu durum lazer ile 1-2 dakika içerisinde ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle, katarakt ameliyatı olduktan sonra yeniden katarakt şikâyeti yaşamanız mümkün değildir. Katarakt, ameliyatı bir kez olduğunuzda bir daha tekrar etmemektedir.

Katarakt Cerrahisi Ankara’da Hangi Doktorlar Tarafından Yapılmaktadır?

Göz sağlığını tehdit eden kataraktın tedavisi için cerrahi yöntemler tek tedavi yöntemdir. Ankara’da katarakt cerrahisi konusunda başarılı ameliyatları gerçekleştiren Op. Dr. Seda Mütevelli’den randevu alarak kataraktınızın hangi derecede olduğunu öğrenebilir ve tedavi yollarını öğrenebilirsiniz. Katarakt Ankara ofisinde sizi en iyi şekilde ağırlayacak Op. Dr. Seda Mütevelli ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte göz sağlığınızı yeniden kazanmak ister misiniz?

Katarakt Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Katarakt ameliyatı sonrasında gözleriniz bandajla kapatılır ve reçetenizdeki ilaçlarınızı kullanmanız istenir. Ameliyat sonrası gelişebilecek tüm reaksiyonların engellenmesi için bu ilaçları önerildiği gibi kullanmanız çok önemlidir.
 • Gözünüzü aynı gün değil ertesi gün açabilirsiniz. Birkaç gün boyunca kirpik batması gibi bir batma görebilirsiniz, endişe etmenize gerek yoktur.
 • Hastaların sık yaptığı bir hata ise gözü kaşımak oluyor. Gözün üstüne baskı yapacağınız her hareketten kaçınmanız çok önemli. Yüz üstü yatmamanız gerektiği zaten doktorunuz tarafından sizlere bildirilecektir.
 • Namaz kılan hastalar ise namazlarınız ima ile kılabilir veya yüksek bir alana secde edebilir.
 • Uykunuzda istemediğiniz halde gözünüzü kaşıma ya da ellemeyi engellemek için gözünüzü ilk akşam sargı bezi bandaj ile kapatmanızı öneriyoruz. Gözünüzü kesinlikle kaşımayın ve üzerine bası yapabilecek durumlardan kaçının. Yüzüstü yatmayın.
 • Duş alırken ise gözünüzü kapatarak yıkamanızı öneriyoruz. Abdest alırken sadece mesh edeceğiniz yüzünüzde gözlere değmeyin.
 • Kontrollerinizi mutlaka takip edin ve doktorunuz söylemeden ilaçları asla bırakmayın.

Katarakt Ameliyatı Fiyatı 2018 Ortalama Ne Kadar?

Görmenizi olumsuz yönde etkileyen kataraktlardan kurtulmak için katarakt cerrahisine başvurmalı ve düzenli olarak göz muayenesine gitmelisiniz. SSK gibi kurumların ameliyatları karşıladığını söyleyebilsek te doktordan doktora katarakt ameliyatı fiyatları değişebilir. Op. Dr. Seda Mütevelli ’den alacağınız muayene esnasında katarakt ameliyatı fiyatı 2018 ortalama bir rakam alabilir, dilerseniz ameliyatınızı en kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.