Oküloplastik Cerrahi

Oküloplasti Ankara

Oküloplastik cerrahi Ankara, göz bilimi olarak da adlandırılmaktadır. Göz yüzeyinde ve içerisinde oluşan aksaklıkları tedavi etmek, şekil bozukluklarını onarmak veya doğuştan gelen sorunları düzeltmek için profesyonel doktorlar tarafından uygulanmaktadır.

Günlük yaşantı içerisinde farkına varılmasa da yaş ilerledikçe göz çevresinde oluşan sorunlar estetik görüntüyü bozup kişilerin psikolojik olarak etkilenmesine sebep olabilmektedir. Bunun dışında doğuştan gelen göz altı ve göz üstü torbaları, göz pınar tıkanıklıkları da estetik görüntünün yanı sıra bazen göz sağlığını da tehdit etmektedir. Tüm bu sorunları tek çatı altında toplayan oküloplasti cerrahi de teknolojik yöntemlerle tıbbın bilgilerini harmanlayarak göz protezleri ve göz içi tümör ameliyatlarını da gerçekleştirmektedir. Bizler de hastanemiz bünyesinde faaliyet gösteren ve başarılı operasyonlara imza atan Op. Dr. Seda Mütevelli ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonlarla kusursuz şekilde hastalarımızı sağlıklarına kavuşturmaktayız. Estetik görünümlerini geri kazandıklarında psikolojileri düzelmiş özellikle kadınlar kusursuz güzelliklerini elde etmiş olacak olup genel olarak göz sağlıklarını tehdit eden durumları da ortadan kaldırmış olacaklardır. Yazımızın devamında da gerçekleştirdiğimiz operasyon hakkında sizleri daha kapsamlı şekilde bilgilendirmeyi amaçlamaktayız.

Oküloplastik Cerrahi Nedir?

Oküloplastik cerrahi genel olarak göz bilimi kapsamında çeşitli gözkapağı sorunları, göz çukuru(orbita) ve gözyaşı yol tıkanıklıklarıyla ilgilenmektedir. Bunların yanı sıra sağlık açısından oldukça önem arz eden göz içi tümör oluşumları da oküloplasti tarafından tedavi edilmektedir. Tabi bu operasyonlar içinden genel olarak en çok tercih edileni göz kapağı hastalıklarının tedavisidir. Pitozis şeklinde ortaya çıkan göz kapağı hastalığı üst kapak düşüklüğüne sebep olmaktadır. Göz kapağının düşüklük sorunu her iki gözü etkileyebileceği gibi tek göz üzerinde de etkili olabilir. Bu sorun doğuştan, kalıtımsal, travma sonucu veya yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Eğer göz kapağı düşüklüğü doğuştan gelmişse buna pitozis ismi verilir ve bu sorun göz tembelliği gibi diğer rahatsızlıkları doğurur. Bu sebeple de erken teşhis ve tedavi ile genel olarak 5-6 yaşında kişiler tedavi edilmelidir. Cerrahi şekilde gerçekleşen işlemde oküloplastik cerrahi doktorları Ankara ili içinde bulunan göz hastanemizde sizlere en doğru ve başarılı operasyonları uygulayacaklardır. Doğuştan gelen veya yaşlılığa bağlı olarak düşen göz kapakları için yapılacak ameliyatta göz kapağınızı kaldırmakla görevli olan kas daha dik ve gergin durabilmesi adına kısaltılmaktadır. Ancak doğumsal pitozis kas işlevi çok az ve sinir felci gibi durumlarla ortaya çıkmışsa deri altında uygulanacak silikon bant işlemiyle göz kapakları alın kasına bağlanarak gözlerin açılması hedeflenir.

Vücuttaki derinin en ince olduğu bölge göz çevresi olup her gün uyandığımız andan itibaren gözlerimizi binlerce kez kırpmaktayız. Göz kırpmaya yıllar içerisinde deforme olan deri yapısı ve yer çekimi de eklenince zaman içerisinde sarkmalar meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra ise incelen cilt tabakasındaki kaslar da zayıflar. Gün ışığı, zararlı UV ışınları ve sigara, alkol kullanımı da belirli yaşlardan sonra göz çevresinin sarkmasını sağlayan etmenler arasında bilinmektedir. Sarkmalar başladıktan sonra da yağlanmalar özgür şekilde artacağı için torbalar da gözün çevresinde belirmeye başlamaktadır. Bu sorunların tamamından kurtulmak isteyen hastalar blefaroplasti adı verilen ameliyatla oküloplasti cerrahi ışığında sorunlarından kurtulup estetik görünümlerini geri kazanmaktadırlar. Oküloplastik cerrahi doktoru Ankara çevresinde seçkin isimlerle bünyemizde faaliyet gösterdiği için her türlü göz kusurlarınızda sizlere yardımcı olup istediğiniz görünüme kavuşmanızı sağlayacağız.

Oküloplastik Cerrahi Neleri Kapsamaktadır?

Genel olarak göz hastalıklarının alt branşı olarak hastalara hizmet veren oküloplastik cerrahi, az önce de saydığımız gibi göz yaşı yolları hastalıkları, göz kapağının içe ve dışa kıvrılması, kapak değişimi gibi göz kusurlarını tedavi etmektedir. Yani bu uygulama sadece estetik amaçlı değil aynı zamanda kullanımın fonksiyonel hale getirilmesi amacıyla da gerçekleştirilmektedir. Tabi oküloplastik cerrahi Ankara içerisinde birçok hastayı sağlığına ve istedikleri görünüme kavuşturduğu gibi bu problemler tek bir sebepten kaynaklanmamaktadır. Örneğin tiroid hastaları göz kusurlarıyla oldukça karşı karşıya kalmaktadırlar. Tiroid rahatsızlığı sebebiyle dışa fırlamış gözlerin tedavisi de oküloplasti ile düzeltilmektedir. Erken teşhis her tedavide olduğu gibi burada da oldukça önemli olup gözde kızarıklık, sabah göz kapaklarında şişlikler ve kuruluk başladığında direkt olarak hekime başvurulmalıdır. Bunlar diğer alerjen sebeplerden kaynaklanacağı gibi gözünüz eğer yavaş yavaş dışarı çıkmaya başladıysa durum ciddi demektir ve hemen bir göz hastanesi veya hekiminize başvurmalısınız.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz kapağına yapılan estetik ameliyatlarına tıp literatüründe ‘Blefaroplasti’ denilmektedir. Göz kapakları vücudun en ince cilt yapısı olması, çok hassas yapıları korumaları, sürekli hareket etmeleri ve çevresel-genetik faktörlerden çok kolay etkilenmeleri nedeniyle özel bir öneme sahiptirler. Yaşlanma belirtileri yüzde ilk olarak göz çevresinde oluşan kırışıklıklar ve göz torbalarının oluşumu ile 30’lu yaşlarda başlar. Geçen zamanın etkisiyle göz kapaklarının gerginliği azalır, derin kısımlarındaki yağ dokularının dışarıya doğru yaptığı baskılarla sarkmalar ve torbalanmalar oluşur. Göz kapağı ameliyatları sadece estetik nedenlerle değil, doğuştan ya da sonradan oluşabilen göz kapağı sarkıklıkları, düşüklükleri ya da göz kapağı üzerinde bulunan cilt tümörleri nedeniyle de yapılabilir. Estetik göz kapağı ameliyatları bazı hastalarımızda yukarıda saydığımız nedenlerin yanı sıra azalan görme alanlarını arttırdığı, gözleri daha kolay açabilmeyi sağladığı ve bunun sonucunda kitap okuyabilmek gibi birçok önemli günlük aktivasyonu kolaylaştırdığı için fonksiyonel nedenlerle de planlanabilir.

göz kapağı estetiği

Yaşlanma Nedeniyle Göz Kapakları Nasıl Etkilenir?

Gözlerin üzerine sarkan, ağırlık yapan cilt ve yağ dokuları görüş alanınızı daraltabilir ve bunu yenebilmek için istemsiz şekilde yaptığınız kaş kaldırma neticesinde alnınızda paralel kırışıklıklar oluşabilir. Akşamları oluşan baş ağrıları ve gözlerinizin üzerine sarkan cilt nedeniyle görme keskinliğinizin azalması yaşlanan göz çevresinin diğer fonksiyonel sonuçlarıdır. Bunların yanı sıra yaşlanan göz çevresinde oluşan kırışıklıkların ve sarkmaların yüzde neden olduğu yorgun, kızgın, uykulu görünüm nedeniyle sadece estetik sebeplerle de göz kapağı ameliyatları planlanabilir.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatlarının Amaçları Nelerdir?

Göz kapağı estetiği ile sarkmış üst göz kapakları kaldırılabilir, göz üstünde ve altında şişkinlik yapan torbalar alınabilir, böylece göz etrafına gençleşmiş, dinçleşmiş bir görünüm kazandırılabilir. Bu ameliyat ile hastaların daha keskin ve etkileyici bakışlara sahip olmaları sağlanır. Hastaların ortak şikayetleri olan yorgun, kızgın ya da uykulu görünümleri göz kapağı estetiği ameliyatları ile düzeltilir.

Göz Kapağı Ameliyatına Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Göz kapağı estetik ameliyatı diğer estetik ameliyatlara nispeten daha basit bir girişim olmasına rağmen ameliyat öncesi değerlendirmelerde genel sağlık durumunuz, yara iyileşme özellikleriniz ve göz sağlığınıza yönelik araştırmalar titiz bir şekilde yapılır, herhangi bir göz şikayetinizin varlığı durumunda (göz tansiyonu, göz kuruluğu, lens ve gözlük kullanımı gibi) mutlaka ameliyatı yapacak okuloplasti branşında uzman göz hekimi tarafından yapılacaktır. Ameliyattan önce kullandığınız tüm ilaçları, özellikle de kan sulandırıcı ilaçları, geçirmiş olduğunuz tüm ameliyatları mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Blefaroplasti ameliyatları genel mi yoksa lokal aneztezi altında mı yapılır?

Lokal anestezi altında yapılan göz kapağı estetik ameliyatı hasta ve hekimin ortak kararları sonucunda çok yaşlı yada uyum bazukluğu yaşanacak hastalarda genel anestezi altında da yapılabilir.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatları Ne Kadar Sürer ?

Sadece üst göz kapağının ameliyatı yaklaşık 20 dakika sürerken, üst ve alt göz kapakları birlikte ameliyat edildiğinde 1 saat kadar sürebilir. Ameliyat sonrasında aynı gün taburcu olunur.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatlarının İyileşme Süreci Nasıldır?

Estetik göz kapağı ameliyatı sonrasında gözlerinizin etrafında ödem (şişlik) ve kızarıklık oluşabilir ve bir hafta sonraki kontrolünüzde dikişleriniz alınacaktır. 15 gün içinde ödem (şişlik) ve kızarıklık tamamen geçmiş ve neredeyse normal bir görünüme kavuşurmuş olursunuz. Ameliyat sonrasında göz pmadları birlikte antibiyotik, ağrı kesici, ödem azaltıcı gibi ilaçlar doktorunuz tarafından size reçete edilecektir. Estetik göz kapağı ameliyatı sonrasındaki ilk dört gün umumi hamam kaplıca ,havuz deniz gibi aktivitelerden kaçınmalısınız. İlk haftanın sonunda normal aktivitelerinizi yapabilecek kadar iyi hissedersiniz ancak ağır egzersiz ve aktivitelerden İKİ hafta boyunca kaçınmalısınız.

Oküloplastik Cerrahi Çocuk veya Bebeklerde Uygulanabilir mi?

Bebeklerde doğuştan gelen göz yaşı kanallarının tıkanıklığı oldukça sık rastlanan durumların başında gelmektedir. Bu durumda kanallar tıkalı olsa da göz yaşı bezleri yeterli üretimi sağlamaktadır ancak kanal tıkalı olunca göz yaşları bebeğin yüzüne doğru akarak sorunu belli eder. Genellikle bu durum 2-3 ayda düzelmekte ve el masajı ile desteklenmektedir. Açılmadığı durumlarda da silikon tüpler yardımı ile entübasyon veya sondalama gerçekleşecek en olası cerrahi müdahaleler arasında sayılabilir. 1 yaşından küçük bebeklerde erken tedavi ile küçük müdahaleler sonucu kanalların açılması sağlanabilmektedir. Ancak yapılan müdahaleler sonucu herhangi bir sonuç alınamamışsa hekimlerimiz ilerleyen zamanlarda silikon tüp takma operasyonu gerçekleştirip sorunun çözüme kavuşmasını sağlayacaklardır. Op. Dr. Seda Mütevelli hastanemiz içerisinde bu tip operasyonlar yaptırmak isteyen hastaları oküloplastik cerrahi konusunda aydınlatıp yapılacak operasyon hakkında önceden bilgilendirmektedir. Sonrasında ise ekiplerimiz yardımıyla gayet samimi ve stresten uzak bir ortam içerisinde tedavi süreciniz başlayacaktır. Çocuklarınız içinse hiçbir endişeye mahal vermeden operasyonlar ekstra titizlik ve özen içerisinde gerçekleşip her adım çok daha ayrıntılı planlanarak ameliyat veya tedavi süreci yürütülecektir.

Ankara İlinde En İyi Oküloplastik Cerrahi Doktoru Kimdir?

Ankara ili içerisinde birçok hastane, klinik merkez yukarıda saydığımız işlemleri gerçekleştirmektedir. Bizlerde göz hastanemiz içerisinde yer alan seçkin doktorlar eşliğinde tedavi sürecini, ameliyatları, iyileşme süreci ve sonrasını takip ederek sizleri sağlığınıza kavuşturmaktayız. En iyi oküloplastik cerrahı sorusunun cevabı ise tamamen verilen hizmetin içerisinde saklı olmaktadır. Çünkü bir merkezde seçeceğiniz doktor öncelikle estetik görünüm veya fonksiyonel amaçlı bir operasyon olup olmayacağını ayırt edip ona göre istek ve şikâyet doğrultusunda bir tedavi planı hazırlamalıdır. Çeşitli tetkiklerden sonra da istediğiniz göz kapağı ameliyatının yapılıp yapılamayacağına, gözünüzdeki kusurun hangi tedavi ile düzeltilebileceğine profesyonel şekilde karar vermelidir. Bu işlemleri sırası ile yerine getiren bir doktor sizin tedaviniz için en iyi doktor kriterinde karşınıza çıkmış olacaktır. Merkezimizdeki her doktor sizlere az önce saydığımız süreçlerle yaklaşacağı için hiçbir şekilde zorluk yaşayıp stresli zamanlar geçirmeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Oküloplastik Cerrahi Fiyatları Ortalama Ne Kadardır?

Oküloplastik cerrahi fiyatları hastaların sorunlarına çözüm getirecek tedavi sürecine bağlı olarak değişmektedir. Bunun içinde en net cevabı seçeceğiniz doktorla görüşüp belirli tetkikler yaptırarak alabilirsiniz. Göz yapınıza, gözdeki kusura ve düzeltilme yollarına, kasların durumuna ve göz içerisindeki hasarın büyüklüğüne bakılarak izlenecek tedavi sonucunda fiyatlandırma doktorunuz tarafından sizlere bildirilmiş olacaktır. Herkesin vücut yapısı ve deri esnekliği farklı olduğu gibi göz yapısı da oldukça farklı ve birbirinden çeşitlidir. Bu sebeple de en net cevabı doktorunuzdan çeşitli incelemeler sonucunda alabilirsiniz.